http://www.lechkaczynski.witryna.info/
Katastrofa samolotu z Lechem KaczyńskimKatastrofa samolotu z Lechem KaczyńskimKatastrofa samolotu z Lechem KaczyńskimKatastrofa samolotu z Lechem Kaczyńskim

 

Katastrofa samolotu

 

Katastrofa samolotu prezydenckiego miała miejsce 10 kwietnia 2010 o godzinie 8.56, wg wstępnych ustaleń samolot zahaczył o drzewo przy lądowaniu we mgle. Samolot Tu-154M nr boczny 101 przewożący m.in. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się ok. 1,5 km od lotniska Smoleńsk-Sewierny pod Smoleńskiem. Według gubernatora obwodu smoleńskiego nikt nie przeżył. Według rosyjskich agencji informacyjnych, na pokładzie samolotu znajdowały się 132 osoby, jednak polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że zginęło 88 osób spośród 89 zarejestrowanych na liście pasażerów. Jedna osoba, Zofia Kruszyńska-Gust, nie stawiła się do odprawy. Około godziny 10:26 podano informację, że para prezydencka zginęła w katastrofie.

 

Okoliczności wypadku

 

Tuż przed katastrofą na lotnisku w Smoleńsku panowało duże zamglenie. Według wstępnych informacji podanych przez media samolot miał problemy z lądowaniem. Piloci na powrót zwiększyli ciąg silników, aby wyprowadzić samolot z podejścia do lądowania, po czym kontakt z samolotem się urwał[8]. Według rosyjskiej telewizji Wiesti-24 do katastrofy doszło podczas czwartego podejścia do lądowania[5]. Jak podaje serwis gazeta.ru, dyspozytor zasugerował pilotowi lądowanie na lotniskach zastępczych w Mińsku lub Moskwie; mimo to pilot zdecydował się kontynuować lot.